Elipse
Powrót

Aktualności

20.02.2023

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

Do 28.02.2023 trwa nabór do tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. W tym roku nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, którego celem jest kompleksowe wsparcie procesu twórczego i pomoc w dotarciu do publiczności. Tymczasem przedstawiamy sylwetki osób wchodzących w skład jury Konkursu.

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska.

Robert Jarosz – reżyser spektakli dla dzieci i młodzieży, m.in. „Gdzie jest Pinokio?” (Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego), „Byczek Fernando” (Teatr Lalek Guliwer), performans „Ściana, która łączy” (Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta”/Międzynarodowy Karnawał Dzieci Biennale w Wenecji), dramatopisarz. W sezonach 2013/2014-2019/2020 dyrektor artystyczny Teatru Lalek Guliwer w Warszawie. Wielokrotnie nagradzany w konkursach dramaturgicznych, m.in. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży („W beczce chowany”, „W brzuchu wilka”, „Szczurzysyn – jeden akt o nienawiści”, „Śnieży”) oraz Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej („Wnyk”).

Portret młodego mężczyzny. Ma krótkie ciemne włosy. Na twarzy zarost. Ubrany jest w koszulkę w paski.

fot. archiwum prywatne

Piotr Morawski – kulturoznawca, badacz i eseista. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z portalem „Dwutygodnik.com”. Interesuje się kulturową historią teatru oraz współczesnymi praktykami performatywnymi, krytyką instytucjonalną w teatrze, wytwarzaniem dyskursów na temat teatru, performansów i widowisk. Opublikował dwie monografie: „Ustanawianie świętości. Kulturowa historia angielskich widowisk religijnych w XVI wieku” (2015) oraz „Oświecenie. Przedstawienia” (2017).

Kolorowy portret mężczyzny w dużych okularach. Ma długą, gęstą brodę.

fot. archiwum prywatne

Agnieszka Waligóra – doktora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, literaturoznawczyni, krytyczka literacka, redaktorka, tłumaczka i animatorka kultury. Redaguje teksty literackie i naukowe, recenzuje książki, a także prowadzi spotkania autorskie, współpracując z wieloma instytucjami kultury, m.in. CK Zamek w Poznaniu, Wydawnictwem WBPiCAK w Poznaniu, „Czasem Kultury” oraz Domem Literatury we Wrocławiu. Pracuje w Dziale Sztuki i Edukacji Kulturowej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Portret kobiety. Delikatnie uśmiecha się, ma długie rozpuszczone włosy. W tle bloki mieszkalne.

fot. A. Labijak

Marzenna Wiśniewska – teatrolożka, adiunktka w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2001-2011 kierowniczka literacka Teatru Baj Pomorski w Toruniu. Zajmuje się historią i teorią teatru lalek, estetyką teatru współczesnego w kontekście innych mediów i nowych technologii, dramatem i teatrem dla dzieci i młodzieży oraz teorią i praktyką animacji kulturowej. Autorka książki „Archipelag indywidualności. Solowe teatry performerów współdziałających z materią” (Toruń 2022). Publikuje na łamach „Teatru” i „Teatru Lalek”. Członkini komisji artystycznych w programach Teatr Polska, Lato w Teatrze, Konkursie im. Jana Dormana, a także jurorka 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2020).

Portret kobiety w średnim wieku. Jest elegancko ubrana, siedzi przy biurku w dłoni trzyma książkę oraz długopis. Uśmiecha się.

fot. I. Maciejewski

Joanna Żygowska – badaczka literatury i teatru dla dzieci i młodzieży, kuratorka zajmująca się sztuką dla młodych, pedagożka teatru. Doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Wydała książkę „Skrzydła dla dzieci. Teatr poetycki Krystyny Miłobędzkiej” (Kraków 2018). Jurorka w konkursach literackich, m.in.: Książka Roku PS IBBY (2019, 2020) oraz w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (2020, 2021, 2022). Od 2022 roku jest dyrektorką Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Zdjęcie młodej kobiety. Jest ubrana w elegancką sukienkę oraz marynarkę. Stoi przy mikrofonie, gestykuluje.

fot. M. Zakrzewski

34. edycja Konkursu składa się z II etapów, z których pierwszy jest anonimowy. Osoby zakwalifikowane do drugiego etapu spotkają się indywidualnie z jury. Spośród autorów i autorek biorących udział w spotkaniach jury wyłoni laureatów oraz laureatki Konkursu.

Wyniki I etapu Konkursu zostaną ogłoszone do 15.03.2023, natomiast rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi do 30.03.2023.

Szczegóły oraz Regulamin Konkursu

 

 

Czytaj inne

Zapraszamy do udziału w Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

18.08.2023

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną.

Czytaj dalej

Przedstawiamy program części performatywnej Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

08.08.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną. Część performatywna odbędzie się między 30 września a 1 października 2023 r.

Czytaj dalej

Ankieta badawcza na temat tańca dla młodej widowni

07.08.2023

Zachęcamy do wypełnienia ankiety badawczej dotyczącej tańca dla młodej widowni w Polsce! Wyniki ankiety zostaną przedstawione podczas Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni, które odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku w Poznaniu.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

02.08.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 20 sierpnia 2023 roku.

Czytaj dalej

Wakacyjne warsztaty dramatopisarskie

27.07.2023

Zapraszamy do udziału w dwudniowych wakacyjnych warsztatach dramatopisarskich! Warsztaty odbędą się 25–26.08.2023 roku.

Czytaj dalej

Ogłaszamy program dyskursywny Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

06.07.2023

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Publikujemy program części dyskursywnej Forum oraz szczegóły związane z udziałem w wydarzeniu.

Czytaj dalej

Trwa program pisarski – nowa formuła 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

22.06.2023

Andrzej Błażewicz, Monika Czajkowska, Tomasz Daszczuk to osoby nagrodzone w tegorocznym Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Autorka oraz autorzy biorą udział w programie pisarskim, w ramach którego realizują koncepcje sztuk teatralnych zgłoszonych do Konkursu. Finał programu odbędzie się we wrześniu.

Czytaj dalej

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

09.05.2023

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci.

Czytaj dalej

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej