Elipse
Powrót

Aktualności

20.02.2023

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

Do 28.02.2023 trwa nabór do tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. W tym roku nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, którego celem jest kompleksowe wsparcie procesu twórczego i pomoc w dotarciu do publiczności. Tymczasem przedstawiamy sylwetki osób wchodzących w skład jury Konkursu.

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska.

Robert Jarosz – reżyser spektakli dla dzieci i młodzieży, m.in. „Gdzie jest Pinokio?” (Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego), „Byczek Fernando” (Teatr Lalek Guliwer), performans „Ściana, która łączy” (Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta”/Międzynarodowy Karnawał Dzieci Biennale w Wenecji), dramatopisarz. W sezonach 2013/2014-2019/2020 dyrektor artystyczny Teatru Lalek Guliwer w Warszawie. Wielokrotnie nagradzany w konkursach dramaturgicznych, m.in. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży („W beczce chowany”, „W brzuchu wilka”, „Szczurzysyn – jeden akt o nienawiści”, „Śnieży”) oraz Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej („Wnyk”).

Portret młodego mężczyzny. Ma krótkie ciemne włosy. Na twarzy zarost. Ubrany jest w koszulkę w paski.

fot. archiwum prywatne

Piotr Morawski – kulturoznawca, badacz i eseista. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z portalem „Dwutygodnik.com”. Interesuje się kulturową historią teatru oraz współczesnymi praktykami performatywnymi, krytyką instytucjonalną w teatrze, wytwarzaniem dyskursów na temat teatru, performansów i widowisk. Opublikował dwie monografie: „Ustanawianie świętości. Kulturowa historia angielskich widowisk religijnych w XVI wieku” (2015) oraz „Oświecenie. Przedstawienia” (2017).

Kolorowy portret mężczyzny w dużych okularach. Ma długą, gęstą brodę.

fot. archiwum prywatne

Agnieszka Waligóra – doktora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, literaturoznawczyni, krytyczka literacka, redaktorka, tłumaczka i animatorka kultury. Redaguje teksty literackie i naukowe, recenzuje książki, a także prowadzi spotkania autorskie, współpracując z wieloma instytucjami kultury, m.in. CK Zamek w Poznaniu, Wydawnictwem WBPiCAK w Poznaniu, „Czasem Kultury” oraz Domem Literatury we Wrocławiu. Pracuje w Dziale Sztuki i Edukacji Kulturowej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Portret kobiety. Delikatnie uśmiecha się, ma długie rozpuszczone włosy. W tle bloki mieszkalne.

fot. A. Labijak

Marzenna Wiśniewska – teatrolożka, adiunktka w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2001-2011 kierowniczka literacka Teatru Baj Pomorski w Toruniu. Zajmuje się historią i teorią teatru lalek, estetyką teatru współczesnego w kontekście innych mediów i nowych technologii, dramatem i teatrem dla dzieci i młodzieży oraz teorią i praktyką animacji kulturowej. Autorka książki „Archipelag indywidualności. Solowe teatry performerów współdziałających z materią” (Toruń 2022). Publikuje na łamach „Teatru” i „Teatru Lalek”. Członkini komisji artystycznych w programach Teatr Polska, Lato w Teatrze, Konkursie im. Jana Dormana, a także jurorka 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2020).

Portret kobiety w średnim wieku. Jest elegancko ubrana, siedzi przy biurku w dłoni trzyma książkę oraz długopis. Uśmiecha się.

fot. I. Maciejewski

Joanna Żygowska – badaczka literatury i teatru dla dzieci i młodzieży, kuratorka zajmująca się sztuką dla młodych, pedagożka teatru. Doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Wydała książkę „Skrzydła dla dzieci. Teatr poetycki Krystyny Miłobędzkiej” (Kraków 2018). Jurorka w konkursach literackich, m.in.: Książka Roku PS IBBY (2019, 2020) oraz w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (2020, 2021, 2022). Od 2022 roku jest dyrektorką Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Zdjęcie młodej kobiety. Jest ubrana w elegancką sukienkę oraz marynarkę. Stoi przy mikrofonie, gestykuluje.

fot. M. Zakrzewski

34. edycja Konkursu składa się z II etapów, z których pierwszy jest anonimowy. Osoby zakwalifikowane do drugiego etapu spotkają się indywidualnie z jury. Spośród autorów i autorek biorących udział w spotkaniach jury wyłoni laureatów oraz laureatki Konkursu.

Wyniki I etapu Konkursu zostaną ogłoszone do 15.03.2023, natomiast rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi do 30.03.2023.

Szczegóły oraz Regulamin Konkursu

 

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2023

Od 15 grudnia 2023 do 8 stycznia 2024 (włącznie) nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

13.12.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 12 stycznia 2024 r.

Czytaj dalej

Najnowszy 52. numer „Nowych Sztuk” dostępny w sprzedaży!

06.12.2023

Z przyjemnością ogłaszamy premierę kolejnej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej