Elipse
Powrót

Aktualności

20.02.2023

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

Do 28.02.2023 trwa nabór do tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. W tym roku nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, którego celem jest kompleksowe wsparcie procesu twórczego i pomoc w dotarciu do publiczności. Tymczasem przedstawiamy sylwetki osób wchodzących w skład jury Konkursu.

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska.

Robert Jarosz – reżyser spektakli dla dzieci i młodzieży, m.in. „Gdzie jest Pinokio?” (Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego), „Byczek Fernando” (Teatr Lalek Guliwer), performans „Ściana, która łączy” (Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta”/Międzynarodowy Karnawał Dzieci Biennale w Wenecji), dramatopisarz. W sezonach 2013/2014-2019/2020 dyrektor artystyczny Teatru Lalek Guliwer w Warszawie. Wielokrotnie nagradzany w konkursach dramaturgicznych, m.in. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży („W beczce chowany”, „W brzuchu wilka”, „Szczurzysyn – jeden akt o nienawiści”, „Śnieży”) oraz Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej („Wnyk”).

Portret młodego mężczyzny. Ma krótkie ciemne włosy. Na twarzy zarost. Ubrany jest w koszulkę w paski.

fot. archiwum prywatne

Piotr Morawski – kulturoznawca, badacz i eseista. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z portalem „Dwutygodnik.com”. Interesuje się kulturową historią teatru oraz współczesnymi praktykami performatywnymi, krytyką instytucjonalną w teatrze, wytwarzaniem dyskursów na temat teatru, performansów i widowisk. Opublikował dwie monografie: „Ustanawianie świętości. Kulturowa historia angielskich widowisk religijnych w XVI wieku” (2015) oraz „Oświecenie. Przedstawienia” (2017).

Kolorowy portret mężczyzny w dużych okularach. Ma długą, gęstą brodę.

fot. archiwum prywatne

Agnieszka Waligóra – doktora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, literaturoznawczyni, krytyczka literacka, redaktorka, tłumaczka i animatorka kultury. Redaguje teksty literackie i naukowe, recenzuje książki, a także prowadzi spotkania autorskie, współpracując z wieloma instytucjami kultury, m.in. CK Zamek w Poznaniu, Wydawnictwem WBPiCAK w Poznaniu, „Czasem Kultury” oraz Domem Literatury we Wrocławiu. Pracuje w Dziale Sztuki i Edukacji Kulturowej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Portret kobiety. Delikatnie uśmiecha się, ma długie rozpuszczone włosy. W tle bloki mieszkalne.

fot. A. Labijak

Marzenna Wiśniewska – teatrolożka, adiunktka w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2001-2011 kierowniczka literacka Teatru Baj Pomorski w Toruniu. Zajmuje się historią i teorią teatru lalek, estetyką teatru współczesnego w kontekście innych mediów i nowych technologii, dramatem i teatrem dla dzieci i młodzieży oraz teorią i praktyką animacji kulturowej. Autorka książki „Archipelag indywidualności. Solowe teatry performerów współdziałających z materią” (Toruń 2022). Publikuje na łamach „Teatru” i „Teatru Lalek”. Członkini komisji artystycznych w programach Teatr Polska, Lato w Teatrze, Konkursie im. Jana Dormana, a także jurorka 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2020).

Portret kobiety w średnim wieku. Jest elegancko ubrana, siedzi przy biurku w dłoni trzyma książkę oraz długopis. Uśmiecha się.

fot. I. Maciejewski

Joanna Żygowska – badaczka literatury i teatru dla dzieci i młodzieży, kuratorka zajmująca się sztuką dla młodych, pedagożka teatru. Doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Wydała książkę „Skrzydła dla dzieci. Teatr poetycki Krystyny Miłobędzkiej” (Kraków 2018). Jurorka w konkursach literackich, m.in.: Książka Roku PS IBBY (2019, 2020) oraz w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (2020, 2021, 2022). Od 2022 roku jest dyrektorką Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Zdjęcie młodej kobiety. Jest ubrana w elegancką sukienkę oraz marynarkę. Stoi przy mikrofonie, gestykuluje.

fot. M. Zakrzewski

34. edycja Konkursu składa się z II etapów, z których pierwszy jest anonimowy. Osoby zakwalifikowane do drugiego etapu spotkają się indywidualnie z jury. Spośród autorów i autorek biorących udział w spotkaniach jury wyłoni laureatów oraz laureatki Konkursu.

Wyniki I etapu Konkursu zostaną ogłoszone do 15.03.2023, natomiast rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi do 30.03.2023.

Szczegóły oraz Regulamin Konkursu

 

 

Czytaj inne

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni 30.09-3.10.2023 / Poznań

20.03.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku.

Czytaj dalej

Oficjalnie ogłaszamy wyniki I etapu 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

15.03.2023

W tegorocznej edycji Konkursu jury rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Przedstawiamy listę wybranych koncepcji.

Czytaj dalej

34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Czekamy na werdykt jury.

07.03.2023

W tym roku jury będzie rozpatrywać 183 zgłoszenia! Wyniki I etapu ogłosimy do 15.03.2023, natomiast werdykt poznamy do 30.03.2023.

Czytaj dalej

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

20.02.2023

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska. Przedstawiamy sylwetki jurorek oraz jurorów Konkursu.

Czytaj dalej

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

09.11.2022

Szukamy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (III edycja)

04.10.2022

Ogłaszamy III edycję call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 25 października 2022.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

22.09.2022

Forum w liczbach wygląda imponująco! Dziękujemy za obecność w Poznaniu.

Czytaj dalej

Raport: „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”

15.09.2022

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Teatr dla dzieci i młodzieży - zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej