Elipse
Powrót

Aktualności

20.02.2023

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

Do 28.02.2023 trwa nabór do tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. W tym roku nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, którego celem jest kompleksowe wsparcie procesu twórczego i pomoc w dotarciu do publiczności. Tymczasem przedstawiamy sylwetki osób wchodzących w skład jury Konkursu.

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska.

Robert Jarosz – reżyser spektakli dla dzieci i młodzieży, m.in. „Gdzie jest Pinokio?” (Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego), „Byczek Fernando” (Teatr Lalek Guliwer), performans „Ściana, która łączy” (Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta”/Międzynarodowy Karnawał Dzieci Biennale w Wenecji), dramatopisarz. W sezonach 2013/2014-2019/2020 dyrektor artystyczny Teatru Lalek Guliwer w Warszawie. Wielokrotnie nagradzany w konkursach dramaturgicznych, m.in. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży („W beczce chowany”, „W brzuchu wilka”, „Szczurzysyn – jeden akt o nienawiści”, „Śnieży”) oraz Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej („Wnyk”).

Portret młodego mężczyzny. Ma krótkie ciemne włosy. Na twarzy zarost. Ubrany jest w koszulkę w paski.

fot. archiwum prywatne

Piotr Morawski – kulturoznawca, badacz i eseista. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z portalem „Dwutygodnik.com”. Interesuje się kulturową historią teatru oraz współczesnymi praktykami performatywnymi, krytyką instytucjonalną w teatrze, wytwarzaniem dyskursów na temat teatru, performansów i widowisk. Opublikował dwie monografie: „Ustanawianie świętości. Kulturowa historia angielskich widowisk religijnych w XVI wieku” (2015) oraz „Oświecenie. Przedstawienia” (2017).

Kolorowy portret mężczyzny w dużych okularach. Ma długą, gęstą brodę.

fot. archiwum prywatne

Agnieszka Waligóra – doktora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, literaturoznawczyni, krytyczka literacka, redaktorka, tłumaczka i animatorka kultury. Redaguje teksty literackie i naukowe, recenzuje książki, a także prowadzi spotkania autorskie, współpracując z wieloma instytucjami kultury, m.in. CK Zamek w Poznaniu, Wydawnictwem WBPiCAK w Poznaniu, „Czasem Kultury” oraz Domem Literatury we Wrocławiu. Pracuje w Dziale Sztuki i Edukacji Kulturowej Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Portret kobiety. Delikatnie uśmiecha się, ma długie rozpuszczone włosy. W tle bloki mieszkalne.

fot. A. Labijak

Marzenna Wiśniewska – teatrolożka, adiunktka w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2001-2011 kierowniczka literacka Teatru Baj Pomorski w Toruniu. Zajmuje się historią i teorią teatru lalek, estetyką teatru współczesnego w kontekście innych mediów i nowych technologii, dramatem i teatrem dla dzieci i młodzieży oraz teorią i praktyką animacji kulturowej. Autorka książki „Archipelag indywidualności. Solowe teatry performerów współdziałających z materią” (Toruń 2022). Publikuje na łamach „Teatru” i „Teatru Lalek”. Członkini komisji artystycznych w programach Teatr Polska, Lato w Teatrze, Konkursie im. Jana Dormana, a także jurorka 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2020).

Portret kobiety w średnim wieku. Jest elegancko ubrana, siedzi przy biurku w dłoni trzyma książkę oraz długopis. Uśmiecha się.

fot. I. Maciejewski

Joanna Żygowska – badaczka literatury i teatru dla dzieci i młodzieży, kuratorka zajmująca się sztuką dla młodych, pedagożka teatru. Doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Wydała książkę „Skrzydła dla dzieci. Teatr poetycki Krystyny Miłobędzkiej” (Kraków 2018). Jurorka w konkursach literackich, m.in.: Książka Roku PS IBBY (2019, 2020) oraz w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży (2020, 2021, 2022). Od 2022 roku jest dyrektorką Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Zdjęcie młodej kobiety. Jest ubrana w elegancką sukienkę oraz marynarkę. Stoi przy mikrofonie, gestykuluje.

fot. M. Zakrzewski

34. edycja Konkursu składa się z II etapów, z których pierwszy jest anonimowy. Osoby zakwalifikowane do drugiego etapu spotkają się indywidualnie z jury. Spośród autorów i autorek biorących udział w spotkaniach jury wyłoni laureatów oraz laureatki Konkursu.

Wyniki I etapu Konkursu zostaną ogłoszone do 15.03.2023, natomiast rozstrzygnięcie Konkursu nastąpi do 30.03.2023.

Szczegóły oraz Regulamin Konkursu

 

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Finał 35. Konkursu na Sztukę oraz Programu pisarskiego

23.07.2024

W tym roku finał 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz 2. edycji Programu pisarskiego odbędzie się w Krakowie w dn. 11-13 września 2024 r. we współpracy z Teatrem Groteska oraz Teatrem Ludowym.

Czytaj dalej

Program pisarski 2024

18.07.2024

Program pisarski trwa! Gotowe teksty zostaną wydrukowane w 54. numerze Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Forum o wielojęzyczności w sztukach performatywnych dla młodej widowni

17.07.2024

Ogłaszamy program trzeciej edycji Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce.

Czytaj dalej

Publikacja podsumowująca działalność Centrum

12.07.2024

Zapraszamy do zakupu publikacji obrazującej działalność Centrum Sztuki Dziecka!

Czytaj dalej

Nagroda honorowa dla „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”!

24.05.2024

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek nagrodziło 51. i 52. tom Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży w 64. Konkursie na „Najpiękniejsze Polskie Książki 2023”.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

20.05.2024

Znamy nazwiska osób autorskich nagrodzonych oraz wyróżnionych w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Badanie środowiska osób zajmujących się sztukami performatywnymi i literaturą dla dzieci i młodzieży

14.05.2024

W zeszłym roku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zainicjowało badania potrzeb osób zajmujących się sztuką dla dzieci i młodzieży. Teraz kontynuujemy działania, skupiając się na środowisku osób zajmujących się sztukami performatywnymi i/lub literaturą dla młodych odbiorców.

Czytaj dalej

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej