Elipse
Powrót

Aktualności

08.08.2023

Przedstawiamy program części performatywnej Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną. Część performatywna odbędzie się między 30 września a 1 października 2023 r.

SCROLL DOWN FOR ENGLISH

Po ogłoszeniu harmonogramu części dyskursywnej Forum przyszedł czas na prezentację programu części performatywnej. Przez dwa dni będziemy oglądać wybrane polskie spektakle taneczne skierowane do młodej widowni – w tym projekty angażujące młodych performerów i performerki, ponieważ w sobotnich spektaklach udział wezmą także dzieci i młodzież.

Część performatywna będzie bazą do wejścia w drugą, także dwudniową część dyskursywną, podczas której odbędą się panele dyskusyjne, prezentacje i wykłady, jak i praktyczne formaty wydarzeń, czyli działania warsztatowe, rozgrzewki ruchowo-myślowe oraz mruczanki (program części dyskursywnej Forum).

Co czeka nas w części artystycznej?

PROGRAM CZĘŚCI PERFORMATYWNEJ
miejsce: Scena Wspólna w Poznaniu

Piątek, 29 września

17:30 – „Rośnie i rośnie, i…” / Anna Wańtuch i Performujące Rodziny

czas trwania: 45 minut
wiek odbiorców/czyń: od 3 lat

Koncepcja i choreografia: Anna Wańtuch
Muzyka: Franciszek Araszkiewicz
Projekt scenografii: Filip Wańtuch
Opieka procesu twórczego: Justyna Czarnota
Występują: Anna Grabara, Alicja Kaczmarczyk, Magdalena Kopeć, Julian Mizerski, Marcin Świątek, Rafał Świątek, Szymon Świątek, Monika Zamojska-Świątek, Marta Mietelska-Topór, Tomasz Topór, Rita Topór, Liwia Topór, Anna Wańtuch, Felicja Wańtuch, Filip Wańtuch, Ludmiła Wańtuch, Wincenty Wańtuch
Premiera: 2 czerwca 2023 roku

Co rośnie, gdy my rośniemy? Jak w przyszłości będzie smakowało nam jedzenie? I czy wraz z nami urośnie nasz apetyt? A… nasze kupy? Czy zrobimy, gdy zgromadzimy jeszcze więcej przedmiotów i czy zdołamy pomieścić jeszcze więcej bajek? Czy czeka nas więcej pracy i więcej jednorożców? Jak będą wyglądały nasze przyjemności i problemy, smutki i radości – czy one też urosną wraz z nami? Na naszych tortach znajdą się coraz wyższe cyfry, aż w końcu zamienią się w całkiem duże liczby. Może nasze koty staną się naprawdę grube i bardzo leniwe. Nawet dzieci urosną i będą mogły SAME wychodzić z domu. Aż nadejdzie dzień, w którym wyjadą na dłużej, żegnając się z rodziną. Skąd pojawią się wokół nas nowi ludzie? Kto z nich zniknie, kto z nami zostanie? Skąd przypłyną do nas nowe sprawy, problemy, przyjemności i jakie będą miały kształty, smaki, kolory?

Zespół dziecięcych i dorosłych performerek i performerów pod opieką Anny Wańtuch zaprasza do namysłu na temat rośnięcia. Za pomocą tańca, twórczych eksperymentów i działań scenicznych artyści i artystki opowiedzą o tym, co może przynieść przyszłość. Wraz z nimi będziemy uczestniczyć w wydarzeniu o tym, jak zmienią się nasze ciała i ludzie wokół nas oraz o tym, jakie połączą nas relacje emocjonalne, społeczne i rodzinne. Na zaproszenie osób performujących można włączyć się w twórcze działania, by wspólnie odkrywać, co to dla was znaczy: ROSNĄĆ.

Spektakl powstał w ramach projektu 24. Biennale Sztuki dla Dziecka dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Sobota, 30 września

10:00 – „Rośnie i rośnie, i…” / Anna Wańtuch i Performujące Rodziny

Opis: patrz wyżej.

16:00 – „Ciało ciałko” / Kolekttacz

czas trwania: 50 minut
wiek odbiorców/czyń: od 6 lat

Idea, reżyseria, choreografia: Kolekttacz: Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska
Występują: Adela Górecka, Urszula Górecka, Illia Isaiev, Oliwia Kamionka, Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska, Maria Obst, Matylda Rybińska
Muzyka: collage
Kostiumy: Idalia Mantas
Grafika: Sylwia Simson
Fotografie: Monika Klapiszewska – Piegowate Kadry
Opiekunka procesu/ewaluatorka: Aleksandra Zalewska-Królak
Producentka: Agnieszka Czichy
Premiera: 27 czerwca 2023 roku

Osiem ciał na scenie. Ciał, ciałek.
Poruszamy się, na wiele sposobów… Szukamy rozmowy o tym, co nas dotyka…
O dojrzewaniu, nowym ciele, cyklu życia, wolności…
Nasza przyszłość. Jakbyśmy sobie jej nie wymyślili, i tak nas zaskoczy.

Projekt powstał przy wsparciu Fundacji PZU. Partnerem wydarzenia jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

 

Niedziela, 1 października

12:00 – „Mój ogon i ja” / Kolektyw Holobiont

czas trwania: 50 minut
wiek odbiorców/czyń: od 3 lat

Koncepcja: Hanna Bylka-Kanecka
Choreografia: kolektyw Holobiont we współpracy z Heike Kuhlmann, Adalisą Menghini i Ka Rustler
Kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Bylka-Kanecka, Dana Chmielewska
Współpraca scenograficzna: Mr.Tail
Muzyka: Józef Buchnajzer
Produkcja: Fundacja Performat
Koprodukcja: Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich w Warszawie
Partner: Somatische Akademie w Berlinie
Dystrybucja: Performat Production – Karolina Wycisk
Fotografie: Marek Zakrzewski / SZKICEzWIDZENIA
Premiera: 19 grudnia 2021 roku

Może być mały lub ogromny, niepozorny lub zakręcony. Oto on, ogon we własnej postaci! Jak to się stało, że go nie mamy, choć mają go inne zwierzęta? Jakbyśmy się poruszali i poruszały, gdyby towarzyszyły nam ogonki? Ale zaraz, zaraz… Pozostała nam po nich wyjątkowa pamiątka – kość ogonowa. Czy odczuwamy ją w ciele? Jak możemy ponieść ją w przestrzeń? I jak się z tym mają nasze pozostałe kończyny?
Wydarzenie pozwala odkryć frajdę z ruchu i doświadczyć go wspólnie w przestrzeni sztuki. Artystki najpierw snują swoją taneczno-ruchową opowieść, po czym zapraszają widzów i widzki do zabawy. Uruchomimy nasze kości ogonowe, a pomogą nam w tym specjalne rekwizyty-obiekty – wielkie, nakładane ogony. Dzieciaki będą mogły wykorzystać swoją naturalną ruchliwość, zaspokoić potrzeby eksploracji i eksperymentu. Dorośli, nawet ci przywykli do siedzenia, którzy na co dzień wolą krzesła i wygodne kanapy, przypomną sobie, jak to jest przyglądać się z ciekawością możliwościom swojego ciała. Wszyscy razem odkryjemy, ile żywotności, radości i energii twórczej może dać nam potrząsanie ogonkami.

Spektakl był współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach projektu PolandDances / Rezydencje choreograficzne, współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl został wybrany do puli wieczorów Polskiej Sieci Tańca 2022 oraz programu PolandDances – Tournée 2022 Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Współfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

17:30 – „Ślady” / Teatr Atofri

czas trwania: 40 minut
wiek odbiorców/czyń: 3-8 lat

Reżyseria: Barbara Kölling
Asystent reżysera: Thilo Grawe
Dramaturgia: Erpo Bell
Muzyka: Robert D. Metzner
Występują: Beata Bąblińska, Monika Zajączkowska
Premiera: 1 marca 2014 roku

Czy to jestem ja? Czy to jesteś ty?
Czasem podążam za śladem, czasem wyznaczam nową drogę.
Ulotne ślady na piasku zmieniają swoje kształty, ulotna chwila otwiera okno do przeszłości.
Popatrzmy wstecz na nasze ślady.

Spektakl „Ślady” został zrealizowany we współpracy z Teatrem Helios z Niemiec i dofinansowany przez Miasto Poznań.

Program części dyskursywnej Forum

AKREDYTACJE

Akredytacje dla osób chcących wziąć udział w Forum obejmują:

  • udział we wszystkich wydarzeniach zaplanowanych w programie (zarówno części performatywnej, jak i dyskursywnej),
  • obiady i przekąski podczas wydarzeń,
  • nocleg (w zależności od wariantu akredytacji).

Warianty akredytacji:

  • z noclegiem (30.09-3.10) w pokoju jednoosobowym ze śniadaniem – 200 zł*,
  • bez noclegu (30.09-3.10) – 100 zł.

*Prosimy o przemyślane rezerwowanie noclegów. Kwota akredytacji pokrywa tylko część kosztu noclegu. Reszta znajduje się po stronie organizatora.

Liczba akredytacji jest ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń. Zapisy na wydarzenie odbywają się za pomocą formularza online (FORMULARZ). Po przesłaniu ankiety zgłoszeniowej, osoba zainteresowana otrzyma (najpóźniej w ciągu trzech dni roboczych) informację o zakwalifikowaniu do udziału.

Zgłoszenia obejmujące noclegi przyjmujemy do 4 września, akredytacje bez noclegu – do 15 września.

Potwierdzenie akredytacji następuje po zaksięgowaniu opłaty. Osoba zgłaszająca się powinna uiścić opłatę do 7 dni od daty otrzymania wiadomości z przyjęciem zgłoszenia. Rezygnacja z udziału z możliwością zwrotu kosztów akredytacji jest możliwa do 11 września 2023. Po tej dacie nie ma możliwości uzyskania zwrotu kosztów (ale akredytację można przekazać innej osobie).

Akredytacja dziennikarska

Dziennikarzy i dziennikarki zainteresowane udziałem w Forum zapraszamy do kontaktu z biurem celem ustalenia indywidualnych zasad udziału w wydarzeniu.

Biuro Forum
Aleksandra Łozowska, Magdalena Przybylska
forum@nowesztuki.pl
tel.: 791 571 521

 

 

The program of the performative part of the Forum on Contemporary Dance and Choreography for Young Audiences is now available!

PROGRAM OF THE PERFORMATIVE PART
place: Scena Wspólna (Common Stage), Poznań

Saturday, September 30th

10:00 – „And it grows and grows…” / Anna Wańtuch and Performing Families

Duration: 45’
Age: 3+

Concept and choreography: Anna Wańtuch
Cast: Anna Grabara, Alicja Kaczmarczyk, Magdalena Kopeć, Julian Mizerski, Marcin Świątek, Rafał Świątek, Szymon Świątek, Monika Zamojska-Świątek, Marta Mietelska-Topór, Tomasz Topór, Rita Topór, Liwia Topór, Anna Wańtuch, Felicja Wańtuch, Filip Wańtuch, Ludmiła Wańtuch, Wincenty Wańtuch
Music: Franciszek Araszkiewicz
Set design: Filip Wańtuch
Creative process supervision: Justyna Czarnota
Premiere: 02 June 2023

What grows as we grow? How will our food taste in the future? And will our appetite grow along with us? What about… our poop? What will we do as we accumulate even more objects; will we have space for even more fairy tale books? Will there be more work and more unicorns? What will our pleasures and problems, sorrows and joys look like – will they grow with us as well? The number of candles on our birthday cakes will keep growing, eventually turning into gigantic figures. Maybe our cats will become really fat and extremely lazy. Even the kids will grow and will be able to go out WITHOUT their parents. Until one day they will leave home for longer, waving goodbye to their families. Where will the new people around us come from? Who of them will stay, and who will disappear? Where will the new issues, concerns, and pleasures come from, and what shapes, flavours, or colours will they take?

One thing we know for sure. SOMETHING is ahead of us. And that SOMETHING may come very soon, completely out of the blue… Or maybe we will have to wait for it.

A group of children and adult performers under the supervision of Anna Wańtuch invites us to think about growing. Or, as we would say in adult terms, growth. Through dance, creative experiments, and stage activities, the artists and performers will talk about what the future may hold. Along with them, we will participate in an event concentrating on how our bodies and the people around us will change, and how emotional, social, and family relationships will bring us together. At the invitation of the performers, during the show, the audience will be able to join in creative activities to discover together with the artists what it means to you to GROW.

The performance was created as part of the project of the 24th Biennale of Art for Children, co-financed by the Minister of Culture and National Heritage from the Culture Promotion Fund – a state special purpose fund.

16:00 – „Body body” / Kolekttacz

Duration: 50’
Age: 6+

Concept, direction, choreography: Kolekttacz: Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska
Cast: Adela Górecka, Urszula Górecka, Illia Isaiev, Oliwia Kamionka, Aniela Kokosza, Paulina Giwer-Kowalewska, Maria Obst, Matylda Rybińska
Music: collage
Costumes: Idalia Mantas
Graphics: Sylwia Simson
Photography: Monika Klapiszewska – Piegowate Kadry
Supervisor/evaluator: Aleksandra Zalewska-Królak
Producer: Agnieszka Czichy
Premiere: 27 June 2023

Eight bodies on stage. Bigger and smaller ones.
We are moving, in many ways… We are looking for a conversation about what affects us….
About maturation, the new body, the cycle of life, freedom….
Our future. No matter how we think of it, it will still surprise us.

The project was created with the support of the PZU Foundation. The partner of the event is the Children’s Art Centre in Poznań.

 

Sunday, October 1st

12:00 – „My tail and I” / the Holobiont collective

Duration: 50′
Age: 3–6

Concept: Hanna Bylka-Kanecka
Choreography: the Holobiont collective in collaboration with Heike Kuhlmann, Adalisa Menghini, and Ka Rustler
Creation and performance: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Bylka-Kanecka, Dana Chmielewska/Wojciech Furman
Scenic cooperation: Mr. Tail
Music: Jozef Buchnajzer
Production: Performat Foundation
Co-production: Teatr Polski in Poznań, Halina and Jan Machulski Teatr Ochota in Warsaw.
Partner: Somatische Akademie in Berlin
Distribution: Performat Production – Karolina Wycisk
Photography: Marek Zakrzewski / SZKICEzWIDZENIA
Premiere: 19 December 2021

Small or huge, inconspicuous or twisted. Ladies and gentlemen – the tail as it is! How come we, humans, don’t have one, while other animals do? How would we move if we did have a tail? Mind you, we are left with a peculiar souvenir – the tailbone. Can you feel it in the body? Can you move it in space? How do other limbs relate? A humorous, light-hearted dance performance, suitable for preschool audiences and their parents/guardians, explaining the mysteries of evolution and the history of our tailbones.

The event allows exploring the fun of movement and experiencing it together in an artistic space. It also prompts reflection on the function of the tailbone, being somehow a taboo topic in our culture. The artists first unfold their dance and movement tale, then invite the audience to play along. We’ll have a chance to engage and activate our tailbones thanks to specially prepared props in the form of large, attachable tails. For kids, this will be the opportunity to use their natural mobility and fulfill their need for exploration and experimentation. For adults – even those accustomed to sitting, preferring chairs and comfortable couches – a reminder of what it’s like to look at the capabilities of your own body with curiosity. Together we will all discover how much vitality, joy, and creative energy that shaking a tail can give us.

During the event, the creators will invite families to join in the movement with the performers and release the creative energy that often sleeps dormant in our tails.

The performance was co-organized by the National Institute of Music and Dance as part of the PolandDances / Choreographic Residencies project, co-financed by the Ministry of Culture and National Heritage.

The performance was selected for the set of evenings of the Polish Dance Network 2022 and the PolandDances – Tournée 2022 programme of the National Institute of Music and Dance. Co-financed by the Ministry of Culture and National Heritage.

17:30 – „Traces” / Teatr Atofri [Atofri Theatre]

Duration: 40’
Age: 3-8 years

Direction: Barbara Kölling
Direction assistance: Thilo Grawe
Cast: Beata Bąblińska, Monika Zajączkowska
Dramaturgy: Erpo Bell
Music: Robert D. Metzner
Premiere: 1 March 2014

Is this me? Is this you?
Sometimes I follow a trail, sometimes I mark a new path.
Fleeting footprints on the sand change their shapes, a fleeting moment opens a window to the past.
Let’s look back at our traces.

„Traces” was produced in cooperation with the Helios Theater from Germany and subsidized by the City of Poznan.

The program of the discursive part of the Forum

ACCREDITATIONS

Accreditations for the Forum include:

  • participation in all events scheduled in the program (both the artistic and discursive parts),
  • lunches and coffee breaks during the events,
  • accommodation (depending on the accreditation option).

Accreditation options:

  • with accomodation (30.09-3.10) in a single room with breakfast – 200 PLN*,
  • without accomodation (30.09-3.10) – 100 PLN.

* Please book your accommodation thoughtfully. The accreditation amount covers only part of the cost of accommodation. The rest is covered by the organizer.

The number of accreditations is limited. The order of registration counts. Registration for the event takes place via an online form (FORM). After submitting the application, the interested person will receive (within three working days) information.

Applications including accommodation are accepted until September 4th. Without accommodation – until September 15th.

Media

Journalists interested in participating in the Forum are invited to contact the office to make individual arrangements for participation in the event.

Office
Aleksandra Łozowska, Magdalena Przybylska
forum@nowesztuki.pl

The Forum on Contemporary Dance and Choreography for Young Audiences was co-financed under the government program Dance (The National Institute of Music and Dance) from the funds of the Minister of Culture and National Heritage (from the Culture Promotion Fund).

Czytaj inne

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2023

Od 15 grudnia 2023 do 8 stycznia 2024 (włącznie) nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

13.12.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 12 stycznia 2024 r.

Czytaj dalej

Najnowszy 52. numer „Nowych Sztuk” dostępny w sprzedaży!

06.12.2023

Z przyjemnością ogłaszamy premierę kolejnej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej