Elipse
Powrót

Aktualności

22.06.2023

Trwa program pisarski – nowa formuła 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

Andrzej Błażewicz, Monika Czajkowska, Tomasz Daszczuk to osoby nagrodzone w tegorocznym Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Autorka oraz autorzy biorą udział w programie pisarskim, w ramach którego realizują koncepcje sztuk teatralnych zgłoszonych do Konkursu. Finał programu odbędzie się we wrześniu.

Obecna edycja Konkursu przyjęła nową formułę: do konkursu zgłaszane były koncepcje tekstów dramatycznych i próbki tekstów literackich. Po anonimowej ocenie projektów przez jury w składzie: Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska, Joanna Żygowska, do drugiego etapu zaproszono 10 osób, z którymi przeprowadzono indywidualne rozmowy.

Jury zdecydowało się nagrodzić trzy projekty: „Dziewczyna w ogniu” Andrzeja Błażewicza, „Wychowanie fizyczne” Moniki Czajkowskiej i „KTO?CO? CZASOWNIK” Tomasza Daszczuka.

Indywidualny proces twórczy

Nagrodzone osoby autorskie regularnie spotykają się w formie online z opiekunami i opiekunkami procesu twórczego. Do opieki nad projektami zaproszeni zostali: redaktorka Marta Kowerko-Urbańczyk, reżyser i dramatopisarz Robert Jarosz, badacz i krytyk teatru Piotr Morawski.

Każdy zespół współpracuje także ściśle z osobą z ramienia Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, której zadaniem jest koordynacja indywidualnego przebiegu programu dla osób autorskich. Koordynatorkami są Aleksandra Łozowska, Magdalena Przybylska i Agnieszka Waligóra.

Spotkania i warsztaty w ramach programu

Zgodnie z regulaminem nowej formuły Konkursu, nagrodzone osoby autorskie biorą udział w pięciomiesięcznym programie pisarskim, w którym pod okiem opiekunów i opiekunek procesu twórczego przekuwają zgłoszone do Konkursu koncepcje utworów dramatycznych w gotowe teksty.

W ramach programu pisarskiego nagrodzonym autorom i autorce przysługuje możliwość konsultacji z dziećmi i młodzieżą, konsultacji z osobą ekspercką w wybranej dziedzinie oraz udział w warsztatach reżyserskich i redaktorskich.

Część z tych spotkań już się odbyła – konsultacje z młodzieżą okazały się niezwykle inspirującymi spotkaniami, które pozwoliły zweryfikować pomysły osób autorskich z recepcją docelowej widowni.

Program pisarski służyć ma kompleksowemu wsparciu procesu twórczego, zaś jego efektem będą teksty dramatyczne, powstałe na bazie zgłoszonych koncepcji.

Utwory zostaną zaprezentowane podczas VI Festiwalu Małych Prapremier w Wałbrzychu (17-22.09.2023) w formie czytań performatywnych.

 

Osoby nagrodzone w 34. Konkursie na Sztukę:

Andrzej Błażewicz – reżyser teatralny, dramaturg, poeta. Absolwent AST na Wydziale Reżyserii Dramatu. Od 2021 roku związany z Teatrem Polskim w Poznaniu, gdzie pracuje jako pedagog teatru i dramaturg. Oprócz działań artystycznych interesują go też praktyki instytucjonalne – w 2022 roku obronił pracę podyplomową dotyczącą pracy w systemie godzinowym 10:00-14:00, 18:00-22:00. Współtworzy projekt Alchemia Teatralna w rodzinnej Świdnicy. Jego twórczość została doceniona w najważniejszych konkursach dramatopisarskich w Polsce. Jest dwukrotnym laureatem Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, finalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, finalista IX i X Metafor Rzeczywistości, laureatem konkursu Śląski Shakespeare, laureatem Nagrody za debiut Instytutu Teatralnego. Był asystentem Klaty, Glińskiej oraz duetu Strzępka/Demirski. Jako reżyser debiutował „Żydem” Artura Pałygi. Często pracował z duecie z Pawłem Sablikiem – „Mała Syrenka”, „Śluby Panieńskie” (nagroda na festiwalu M-Teatr w Koszalinie, wyróżnienie w Klasyce Żywej). W ramach festiwalu Nowe Epifanie współrealizował spektakl „Zwiastowania”. W tym samym roku współrealizował również „Spektakl Dyplomowy, czyli kilka piosenek o przemocy w teatrze” oraz był dramaturgiem przy „Pornografii” w reż. Jana Hussakowskiego. W 2022 roku ukazał się jego debiutancki tom poetycki – „Ostatnie Zimy”. Książka została wydana również w PJM.

Monika Czajkowska – doktorantka Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej w PWSFTviT w Łodzi, absolwentka Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT, Wydziału „Artes Liberales” UW oraz reżyserii w Szkole Teatru Iwana Wyrypajewa. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi oraz na Akademii Teatralnej w Warszawie – filii w Białymstoku. Współautorka eseju scenicznego „Złoty Osioł Apulejusza” (2016). Reżyserka i pomysłodawczyni etiudy teatralnej „Małe pęknięcia” (2018). Pomysłodawczyni, współscenarzystka, dramaturżka i reżyserka spektaklu dokumentalnego „Podejdź bliżej” (2019). Reżyserka spotów m.in. dla Laboratorium Narracji Wizualnych, Instytutu Adama Mickiewicza oraz Akademii Teatralnej w Warszawie. Współorganizatorka międzynarodowych konferencji naukowych. Autorka filmu found footage pt. „Chaos w mojej głowie, czyli historia kosmosu rozegrana w wynajmowanym mieszkaniu” (2020). W ramach programu stypendialnego MKiDN – „Kultura w sieci” zrealizowała projekt „Części ciała. Doświadczenie obecności” (2020). Na przełomie maja i czerwca 2022 odbyła rezydencję reżyserską w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Od marca do września 2022 była uczestniczką programu Scena Nowej Dramaturgii, organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W lutym 2023 roku odbyła rezydencję „The Nexus of Decision”, mającą miejsce w Genshagen i Berlinie. Jest w trakcie realizacji swojego pełnometrażowego debiutu filmowego.

Tomasz Daszczuk – pedagog teatru, reżyser, nauczyciel. Absolwent Wydziału Reżyserii Teatru PWST Wrocław, aktor z dyplomem ZASP. Na co dzień w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej prowadzi autorskie projekty teatralne, inicjuje kolejne edycje Festiwalu „Sztuka Działa” i Warszawskiego Festiwalu Teatralnego Młodych. Współpracuje z warszawskimi instytucjami promującymi idee pedagogiki teatru, m.in.: Instytutem Teatralnym (Lato w Teatrze i Teatroteka Szkolna), TR Warszawa (projekty z licealistami). Współzałożyciel Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Wspiera inicjatywy promujące edukację alternatywną. Opiekun artystyczny autorskich spektakli teatralnego off-u, wielu młodzieżowych projektów łączących różne formy artystyczne („Atak na prochownię”, „Tryptyk”, „Niewerbalne miasto”). Inspiracji poszukuje na granicach konwencji. Debiutuje w kategorii: sztuka teatralna dla młodzieży.

 

Osoby opiekujące się procesem twórczym:

Marta Kowerko-Urbańczyk – literaturoznawczyni, redaktorka, promotorka czytelnictwa. Studiowała w Poznaniu i w Wilnie, związana z Uniwersytetem w Białymstoku. Od blisko dwudziestu lat aktywna na rynku książki, pracowała etatowo w poznańskich wydawnictwach, współpracowała z instytucjami kultury i wydawcami przy tworzeniu oferty dla dziecięcego odbiorcy. Współtwórczyni audycji radiowych poświęconych książkom, kulturze dla dzieci i rodzicielstwu w Radiu Afera i Emaus. Autorka i współredaktorka monografii naukowych, publikowała m.in. w „Porównaniach”, „Czasie Kultury”, „Odrze”, „Kresach” i „Polonistyce”. Redaktorka licznych książek dla dzieci i dorosłych, opiekunka procesów twórczych. Moderatorka spotkań autorskich. Prowadzi autorską przestrzeń Pani Poczytalna, gdzie dzieli się swoimi czytelniczymi fascynacjami.

Robert Jarosz – reżyser spektakli dla dzieci i młodzieży, m.in. „Gdzie jest Pinokio?” (Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego), „Byczek Fernando” (Teatr Lalek Guliwer), performansu „Ściana, która łączy” (Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta”/Międzynarodowy Karnawał Dzieci Biennale w Wenecji), dramatopisarz. W sezonach 2013/2014-2019/2020 dyrektor artystyczny Teatru Lalek Guliwer w Warszawie. Wielokrotnie nagradzany w konkursach dramaturgicznych, m.in. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży („W beczce chowany”, „W brzuchu wilka”, „Szczurzysyn – jeden akt o nienawiści”, „Śnieży”) oraz Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej („Wnyk”).

Piotr Morawski – kulturoznawca, badacz i eseista. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z portalem „Dwutygodnik.com”. Interesuje się kulturową historią teatru oraz współczesnymi praktykami performatywnymi, krytyką instytucjonalną w teatrze, wytwarzaniem dyskursów na temat teatru, performansów i widowisk. Opublikował dwie monografie: „Ustanawianie świętości. Kulturowa historia angielskich widowisk religijnych w XVI wieku” (2015) oraz „Oświecenie. Przedstawienia” (2017).

 

Logo MKiDN wraz z dopiskiem: Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Czytaj inne

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2023

Od 15 grudnia 2023 do 8 stycznia 2024 (włącznie) nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

13.12.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 12 stycznia 2024 r.

Czytaj dalej

Najnowszy 52. numer „Nowych Sztuk” dostępny w sprzedaży!

06.12.2023

Z przyjemnością ogłaszamy premierę kolejnej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej