Elipse
Powrót

Szkice

15.06.2018

Tadeusz Pajdała: „Osobowość twórcy – materia teatru – kreacja”

autor: Tadeusz Pajdała

Znamy już nazwiska i teksty laureatów oraz uczestników 29. edycji Konkursu na Sztukę Teatralna dla Dzieci i Młodzieży. Rozpoczęliśmy prace związane z wydaniem w Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży najciekawszych utworów tego konkursu. Zaczynamy układać program i listę potencjalnych uczestników wrześniowych, 27. Warsztatów dramatopisarskich w Obrzycku.

Jesteśmy jednak ciągle pod wrażeniem tych ostatnich z września 2017 roku. Jednym z najciekawszych punktów programu było spotkanie z Tadeuszem Pajdałą, wieloletnim jurorem naszego konkursu i znakomitym znawcą teatru i dramaturgii. Jego arcyciekawy wywód pt. Osobowość twórcy – materia teatru – kreacja, zarejestrowany kamerą, spisała i opracowała Justyna Gołęcka, a ostateczną redakcję przygotował sam autor. Przypomnijmy sobie refleksje Pana Tadeusza sprzed kilku miesięcy pamiętając, że dotyczą one jego doświadczeń z ponad 40 lat rozwoju polskiego dramatu oraz teatru dla dzieci i młodzieży, ale i m.in. 32 lat naszego konkursu, 26 lat wydawnictwa oraz 26 warsztatów w Zaniemyślu i Obrzycku.

Niech lektura tekstu ustanowi właściwą perspektywę tym wszystkim, którzy 8 września tego roku pojawią się w Obrzycku po raz pierwszy. Wyrażamy też przekonanie, że będzie również pasjonującą lekturą dla tych, co sztuki piszą, czytają, oceniają krytycznie i wystawiają. Znajdą w nim paralele między latami 70. – 90. XX wieku a teraźniejszością.

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z MATERIAŁEM:

Osobowość twórcy – materia teatru – kreacja (z historią teatru i konkursu CSD w Poznaniu na sztukę teatralną w tle)

Czytaj inne

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

09.11.2022

Szukamy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (III edycja)

04.10.2022

Ogłaszamy III edycję call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 25 października 2022.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

22.09.2022

Forum w liczbach wygląda imponująco! Dziękujemy za obecność w Poznaniu.

Czytaj dalej

Raport: „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”

15.09.2022

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Teatr dla dzieci i młodzieży - zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Premiera dwóch książek w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

06.09.2022

Na początku września odbędzie się premiera dwóch kolejnych antologii w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Slam dramatopisarski (twórczość dla młodej widowni)

01.09.2022

Zapraszamy do udziału w slamie dramatopisarskim – wydarzeniu towarzyszącym Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

Czytaj dalej

Premiera Sceny Czytanej online „Stalowy wilk”

05.08.2022

Na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka jest już dostępna najnowsza odsłona Sceny Czytanej online. Tym razem jest to propozycja dla dzieci od 12 lat.

Czytaj dalej

Program Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce

03.07.2022

Pierwsze ogólnopolskie Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce odbędzie się między 15 a 18 września 2022 roku w Poznaniu. Poniżej prezentujemy program wydarzenia.

Czytaj dalej