Elipse
Powrót

Szkice

27.09.2019

„Ważne były momenty rozmaitych spotkań”

autorka: Iga Jagodzińska

Warsztaty dramatopisarskie w Obrzycku to intensywne i bardzo inspirujące wydarzenie. Pojawiłam się na nich jako uczestniczka konkursu. Było to spotkanie laureatów i autorów tekstów, dostrzeżonych przez jury, z samym jury, dyrektorami teatrów, aktorami, pedagogami i dramatopisarzami.

Spotkania miały interesującą formułę. Interesującą, ponieważ program został ułożony w taki sposób, aby nie odrywać się od teatru i słowa. Każdego dnia dyskusje na temat tekstów miały między innymi formę rozmów z autorami, a kończyły się przy wieczornym ognisku. Dzięki temu można było poznać uczestników i organizatorów. Dla mnie ważne były właśnie te momenty rozmaitych spotkań – doskonała okazja, by podpytać o różne sprawy związane z tworzeniem tekstów dla dzieci i młodzieży.

Cieszę się, że mogłam skonfrontować swój tekst z różnymi opiniami. Odbyło się to w korzystnych warunkach – w kameralnym gronie, również w postaci indywidualnych rozmów z jurorkami. Jest to dla mnie wzbogacające, bo wróciłam z warsztatów z poczuciem, że zadałam sporo pytań, ale też na niektóre udało mi się odpowiedzieć. Przyjemnością było posłuchać, jak teksty (bądź ich części) czytali przed publicznością (złożoną z dzieci, młodzieży i dorosłych) nie tylko aktorzy, ale również uczestnicy i uczestniczki warsztatów. Nie obyło się bez zabawnych momentów, kiedy tekst ożywał dzięki głosom i zaangażowaniu wykonawców. W czasie warsztatów był także czas na wysłuchanie, co o tekstach mówią ich autorzy oraz dopytanie o intrygujące kwestie.

Część uczestników znała się z poprzednich edycji, część pierwszy raz gościła w Obrzycku. Jako debiutantka w Konkursie, obserwowałam i chłonęłam, patrząc na swój tekst odrobinę mniej surowo… Z pewnością pobyt w Obrzycku skłania do pracy – nad tekstem konkursowym oraz nad nowymi tworami. Myślę, że taka konfrontacja, spojrzenie z odmiennych perspektyw, jest bardzo ożywcza i stawia pytania, które można zadawać nie tylko sobie, tekstowi, ale i światu.

Czytaj inne

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

09.11.2022

Szukamy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (III edycja)

04.10.2022

Ogłaszamy III edycję call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 25 października 2022.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

22.09.2022

Forum w liczbach wygląda imponująco! Dziękujemy za obecność w Poznaniu.

Czytaj dalej

Raport: „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”

15.09.2022

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Teatr dla dzieci i młodzieży - zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Premiera dwóch książek w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

06.09.2022

Na początku września odbędzie się premiera dwóch kolejnych antologii w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Slam dramatopisarski (twórczość dla młodej widowni)

01.09.2022

Zapraszamy do udziału w slamie dramatopisarskim – wydarzeniu towarzyszącym Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

Czytaj dalej

Premiera Sceny Czytanej online „Stalowy wilk”

05.08.2022

Na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka jest już dostępna najnowsza odsłona Sceny Czytanej online. Tym razem jest to propozycja dla dzieci od 12 lat.

Czytaj dalej

Program Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce

03.07.2022

Pierwsze ogólnopolskie Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce odbędzie się między 15 a 18 września 2022 roku w Poznaniu. Poniżej prezentujemy program wydarzenia.

Czytaj dalej