Elipse
Powrót

Szkice

27.09.2019

„Ważne były momenty rozmaitych spotkań”

autorka: Iga Jagodzińska

Warsztaty dramatopisarskie w Obrzycku to intensywne i bardzo inspirujące wydarzenie. Pojawiłam się na nich jako uczestniczka konkursu. Było to spotkanie laureatów i autorów tekstów, dostrzeżonych przez jury, z samym jury, dyrektorami teatrów, aktorami, pedagogami i dramatopisarzami.

Spotkania miały interesującą formułę. Interesującą, ponieważ program został ułożony w taki sposób, aby nie odrywać się od teatru i słowa. Każdego dnia dyskusje na temat tekstów miały między innymi formę rozmów z autorami, a kończyły się przy wieczornym ognisku. Dzięki temu można było poznać uczestników i organizatorów. Dla mnie ważne były właśnie te momenty rozmaitych spotkań – doskonała okazja, by podpytać o różne sprawy związane z tworzeniem tekstów dla dzieci i młodzieży.

Cieszę się, że mogłam skonfrontować swój tekst z różnymi opiniami. Odbyło się to w korzystnych warunkach – w kameralnym gronie, również w postaci indywidualnych rozmów z jurorkami. Jest to dla mnie wzbogacające, bo wróciłam z warsztatów z poczuciem, że zadałam sporo pytań, ale też na niektóre udało mi się odpowiedzieć. Przyjemnością było posłuchać, jak teksty (bądź ich części) czytali przed publicznością (złożoną z dzieci, młodzieży i dorosłych) nie tylko aktorzy, ale również uczestnicy i uczestniczki warsztatów. Nie obyło się bez zabawnych momentów, kiedy tekst ożywał dzięki głosom i zaangażowaniu wykonawców. W czasie warsztatów był także czas na wysłuchanie, co o tekstach mówią ich autorzy oraz dopytanie o intrygujące kwestie.

Część uczestników znała się z poprzednich edycji, część pierwszy raz gościła w Obrzycku. Jako debiutantka w Konkursie, obserwowałam i chłonęłam, patrząc na swój tekst odrobinę mniej surowo… Z pewnością pobyt w Obrzycku skłania do pracy – nad tekstem konkursowym oraz nad nowymi tworami. Myślę, że taka konfrontacja, spojrzenie z odmiennych perspektyw, jest bardzo ożywcza i stawia pytania, które można zadawać nie tylko sobie, tekstowi, ale i światu.

Czytaj inne

Za nami Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

22.09.2022

Forum w liczbach wygląda imponująco! Dziękujemy za obecność w Poznaniu.

Czytaj dalej

Raport: „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”

15.09.2022

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Teatr dla dzieci i młodzieży - zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Premiera dwóch książek w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

06.09.2022

Na początku września odbędzie się premiera dwóch kolejnych antologii w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Slam dramatopisarski (twórczość dla młodej widowni)

01.09.2022

Zapraszamy do udziału w slamie dramatopisarskim – wydarzeniu towarzyszącym Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce!

Czytaj dalej

Premiera Sceny Czytanej online „Stalowy wilk”

05.08.2022

Na platformie PPV Centrum Sztuki Dziecka jest już dostępna najnowsza odsłona Sceny Czytanej online. Tym razem jest to propozycja dla dzieci od 12 lat.

Czytaj dalej

Program Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce

03.07.2022

Pierwsze ogólnopolskie Forum o współczesnej dramaturgii dla młodej widowni w Polsce odbędzie się między 15 a 18 września 2022 roku w Poznaniu. Poniżej prezentujemy program wydarzenia.

Czytaj dalej

„Ptasilot” – premierowe czytanie online

31.05.2022

Sztuka „Ptasilot” Anah Filou w tłumaczeniu Iwony Nowackiej już od dziś dostępna w ramach projektu Scena Czytana online.

Czytaj dalej

Znamy laureatów 33. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

17.05.2022

Prezentujemy werdykt jury 33. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Czytaj dalej

„Pozwólmy działać materii tekstu!” – warsztaty dramatopisarskie z Carstenem Brandauem

13.04.2022

Zapraszamy do udziału w dwudniowych warsztatach dramatopisarskich, które poprowadzi Carsten Brandau, niemiecki autor sztuk dla widowni dorosłej oraz dziecięcej.

Czytaj dalej

Światowy Dzień Teatru dla Dzieci i Młodzieży 2022

20.03.2022

Światowy Dzień Teatru dla Dzieci i Młodzieży w roku 2022 obchodzimy w szczególnych okolicznościach. Obchodzimy jednak ten dzień także w cieniu wojny spowodowanej rosyjską agresją na Ukrainę.

Czytaj dalej