Elipse
Powrót

Aktualności

09.05.2023

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci. Laboratorium odbędzie się 30-31 maja 2023. Na zgłoszenia czekamy do 17 maja. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

„Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” to polsko-niemiecki program wymiany doświadczeń w obszarze sztuki dla młodej widowni. Laboratorium powstało we współpracy Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz Kinder- und Jugendtheaterzentrum in der Bundesrepublik Deutschland (Centrum Teatru dla Dzieci i Młodzieży w Republice Federalnej Niemiec). Program towarzyszy 24. Biennale Sztuki dla Dziecka „Przyszłość”, które odbędzie się w Poznaniu w dn. 29.05-4.06.2023

Program wydarzenia:

wtorek, 30 maja 2023

13:00 – Lunch, rejestracja uczestniczek i uczestników
13:30 – Przywitanie, wprowadzenie, krótka prezentacja osób zaproszonych
14:00-16:30 – Spotkania w grupach (wyboru grupy dokonuje się w ankiecie zgłoszeniowej)

Grupa A: Głucha dramaturgia – Jak sprawić, żeby teatr był ciekawy dla osób głuchych I słyszących?

prowadzenie: Pia Jendreizik i Wera Mahne (kolektyw Leute wie die)

Pia Jendreizik i Wera Mahne są twórczyniami spektaklu „Jestem pingwinem (Ich bin Pinguin)”, który prezentujemy w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka „Przyszłość”.

Grupa B: Twoje idealne wydarzenie kulturalne przyszłości? Kreowanie wydarzeń krytycznie podważających pozycje władzy i uwzględniających wrażliwość na różne formy dyskryminacji.

prowadzenie: Nikola Schellmann

Przed spotkaniem zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z prowadzącą, który ukazał się na stronie internetowej nowesztuki.pl. Spotkanie będzie kontynuacją zawartych w nim myśli.

16:45-17:00 – Dyskusja na zakończenie pierwszego dnia Laboratorium

środa, 31 maja 2023

13:00 – Lunch
13:30-14:45 – Spotkania w grupach (wyboru grupy dokonuje się w ankiecie zgłoszeniowej)

Grupa A: Rozmowa o przestrzeniach do pisania dla teatru: rezydencje, stypendia, pisanie zespołowe, pisanie na scenie podczas prób i inne / dyskusja

udział: Anah Filou (autorka mająca doświadczenie kilku rezydencji pisarskich w Niemczech), osoby biorące udział w programie pisarskim realizowanym w ramach 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

facylitacja: Iwona Nowacka

→ Sztuka „Ptasilot” („Am Hafen mit Vogel”) autorstwa Anah Filou w tłumaczeniu Iwony Nowackiej ukazała się w „Trójce na głowie. Antologii sztuk niemieckojęzycznych dla młodej widowni”, 50 numerze w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” i zostanie zaprezentowana na 24. Biennale Sztuki dla Dziecka w reżyserii Gosi Dębskiej.

→ Więcej informacji na temat programu pisarskiego w ramach 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży znajduje się na stronie nowesztuki.pl.

Grupa B: Jak współpracować w grupie artystycznej? / dyskusja

udział: Hanna Bylka-Kanecka (kolektyw Holobiont), Arthur Romanowski (kolektyw imaginary company)

facylitacja: Nikola Schellmann

→ W ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka prezentujemy spektakl „Mój ogon i ja” kolektywu Holobiont. Arthur Romanowski z imaginary company jest opiekunem grupy roboczej.

14:45-15:00 – Przerwa

15:00-16:15 – Spotkania w grupach (wyboru grupy dokonuje się w ankiecie zgłoszeniowej)

Grupa A: Rozmowa o przestrzeniach do pisania dla teatru: rezydencje, stypendia, pisanie zespołowe, pisanie na scenie podczas prób i inne / dyskusja

udział: Anah Filou (autorka mająca doświadczenie kilku rezydencji pisarskich w Niemczech), osoby biorące udział w programie pisarskim realizowanym w ramach 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

facylitacja: Iwona Nowacka

Grupa B: Jak współpracować w grupie artystycznej? / dyskusja

udział: Hanna Bylka-Kanecka (kolektyw Holobiont), Arthur Romanowski (kolektyw imaginary company) oraz reprezentacja kolektywu pulk fiktion

facylitacja: Nikola Schellmann

16:15-16:45 – Wymiana doświadczeń na zakończenie Laboratorium

Kuratorki projektu: Nikola Schellmann (KJTZ), Iwona Nowacka

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

 • Spotkania odbywają się w języku polskim, angielskim, niemieckim i Niemieckim Języku Migowym. Wszystkie wydarzenia będą tłumaczone na język polski.
 • Oferujemy możliwość tłumaczenia na Polski Język Migowy (w zależności od potrzeb osób uczestniczących).
 • Udział w Laboratorium mogą wziąć wszystkie zainteresowane osoby dorosłe bez ograniczeń wiekowych, konieczne jest wypełnienie ankiety zgłoszeniowej, a po zakwalifikowaniu do udziału (w ramach limitu miejsc) uiszczenie opłaty akredytacyjnej.
 • Termin przyjmowania zgłoszeń: 17 maja 2023.
 • Liczba miejsc oraz dostępnych miejsc noclegowych jest ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.
 • Do 22 maja 2023 osoby zakwalifikowane do udziału otrzymają informację mailową oraz dane do wykonania przelewu tytułem opłaty akredytacyjnej.

AKREDYTACJA

Akredytacja obejmuje:

 • udział w 2-dniowym programie warsztatowo-dyskusyjnym z osobami eksperckimi z Niemiec i z Polski w dniach 30-31 maja 2023 r.,
 • udział w wybranych wydarzeniach artystycznych w ramach programu 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (w ramach dostępności miejsc, rezerwacje po zakwalifikowaniu do udziału w Laboratorium),
 • poczęstunek podczas spotkań.

Akredytacje są dostępne w dwóch wariantach:

 • bez noclegu: 50 zł
 • z noclegiem (pokój jednoosobowy ze śniadaniem)*: 100 zł

*Prosimy o przemyślane deklaracje dotyczące miejsc noclegowych. Kwota akredytacji pokrywa tylko niewielką część kosztów noclegu, pozostała jest po stronie organizatora.

 

Kontakt:
Magdalena Przybylska
mprzybylska@csdpoznan.pl

 

Program realizowany jest dzięki dofinansowaniu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Czytaj inne

OPEN CALL / Dołącz do „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

28.04.2023

Zapraszamy do udziału w grupie roboczej w ramach programu „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Relacji Publicznych Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu!

03.04.2023

Szukamy osoby do pracy w Dziale Relacji Publicznych, zapraszamy do aplikowania.

Czytaj dalej

Werdykt jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

30.03.2023

Przedstawiamy wyniki tegorocznej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nagrodzone osoby wezmą udział w programie pisarskim, w ramach którego na podstawie zgłoszonych do Konkursu koncepcji powstaną gotowe sztuki teatralne.

Czytaj dalej

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni 30.09-3.10.2023 / Poznań

20.03.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. W tym roku tematem wydarzenia jest współczesny taniec i choreografia. Forum odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku.

Czytaj dalej

Oficjalnie ogłaszamy wyniki I etapu 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

15.03.2023

W tegorocznej edycji Konkursu jury rozpatrywało 183 zgłoszenia. Spośród nich do II etapu Konkursu zakwalifikowano 10 projektów sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży. Przedstawiamy listę wybranych koncepcji.

Czytaj dalej

34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Czekamy na werdykt jury.

07.03.2023

W tym roku jury będzie rozpatrywać 183 zgłoszenia! Wyniki I etapu ogłosimy do 15.03.2023, natomiast werdykt poznamy do 30.03.2023.

Czytaj dalej

Przedstawiamy jury 34. Konkursu na Sztukę!

20.02.2023

W jury 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży zasiądą Robert Jarosz, Piotr Morawski, Agnieszka Waligóra, Marzenna Wiśniewska oraz Joanna Żygowska. Przedstawiamy sylwetki jurorek oraz jurorów Konkursu.

Czytaj dalej

Weź udział w programie pisarskim! Rusza 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

24.01.2023

Ogłaszamy 34. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży! Jego nowe założenia zostały wypracowane na bazie wniosków płynących z raportu „Teatr dla dzieci i młodzieży – zmiana paradygmatu?”.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2022

Od 19 grudnia 2022 do 2 stycznia 2023 nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

09.11.2022

Szukamy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

Czytaj dalej