Elipse
Powrót

Aktualności

09.05.2023

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci. Laboratorium odbędzie się 30-31 maja 2023. Na zgłoszenia czekamy do 17 maja. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

„Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” to polsko-niemiecki program wymiany doświadczeń w obszarze sztuki dla młodej widowni. Laboratorium powstało we współpracy Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz Kinder- und Jugendtheaterzentrum in der Bundesrepublik Deutschland (Centrum Teatru dla Dzieci i Młodzieży w Republice Federalnej Niemiec). Program towarzyszy 24. Biennale Sztuki dla Dziecka „Przyszłość”, które odbędzie się w Poznaniu w dn. 29.05-4.06.2023

Program wydarzenia:

wtorek, 30 maja 2023

13:00 – Lunch, rejestracja uczestniczek i uczestników
13:30 – Przywitanie, wprowadzenie, krótka prezentacja osób zaproszonych
14:00-16:30 – Spotkania w grupach (wyboru grupy dokonuje się w ankiecie zgłoszeniowej)

Grupa A: Głucha dramaturgia – Jak sprawić, żeby teatr był ciekawy dla osób głuchych I słyszących?

prowadzenie: Pia Jendreizik i Wera Mahne (kolektyw Leute wie die)

Pia Jendreizik i Wera Mahne są twórczyniami spektaklu „Jestem pingwinem (Ich bin Pinguin)”, który prezentujemy w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka „Przyszłość”.

Grupa B: Twoje idealne wydarzenie kulturalne przyszłości? Kreowanie wydarzeń krytycznie podważających pozycje władzy i uwzględniających wrażliwość na różne formy dyskryminacji.

prowadzenie: Nikola Schellmann

Przed spotkaniem zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z prowadzącą, który ukazał się na stronie internetowej nowesztuki.pl. Spotkanie będzie kontynuacją zawartych w nim myśli.

16:45-17:00 – Dyskusja na zakończenie pierwszego dnia Laboratorium

środa, 31 maja 2023

13:00 – Lunch
13:30-14:45 – Spotkania w grupach (wyboru grupy dokonuje się w ankiecie zgłoszeniowej)

Grupa A: Rozmowa o przestrzeniach do pisania dla teatru: rezydencje, stypendia, pisanie zespołowe, pisanie na scenie podczas prób i inne / dyskusja

udział: Anah Filou (autorka mająca doświadczenie kilku rezydencji pisarskich w Niemczech), osoby biorące udział w programie pisarskim realizowanym w ramach 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

facylitacja: Iwona Nowacka

→ Sztuka „Ptasilot” („Am Hafen mit Vogel”) autorstwa Anah Filou w tłumaczeniu Iwony Nowackiej ukazała się w „Trójce na głowie. Antologii sztuk niemieckojęzycznych dla młodej widowni”, 50 numerze w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” i zostanie zaprezentowana na 24. Biennale Sztuki dla Dziecka w reżyserii Gosi Dębskiej.

→ Więcej informacji na temat programu pisarskiego w ramach 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży znajduje się na stronie nowesztuki.pl.

Grupa B: Jak współpracować w grupie artystycznej? / dyskusja

udział: Hanna Bylka-Kanecka (kolektyw Holobiont), Arthur Romanowski (kolektyw imaginary company)

facylitacja: Nikola Schellmann

→ W ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka prezentujemy spektakl „Mój ogon i ja” kolektywu Holobiont. Arthur Romanowski z imaginary company jest opiekunem grupy roboczej.

14:45-15:00 – Przerwa

15:00-16:15 – Spotkania w grupach (wyboru grupy dokonuje się w ankiecie zgłoszeniowej)

Grupa A: Rozmowa o przestrzeniach do pisania dla teatru: rezydencje, stypendia, pisanie zespołowe, pisanie na scenie podczas prób i inne / dyskusja

udział: Anah Filou (autorka mająca doświadczenie kilku rezydencji pisarskich w Niemczech), osoby biorące udział w programie pisarskim realizowanym w ramach 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

facylitacja: Iwona Nowacka

Grupa B: Jak współpracować w grupie artystycznej? / dyskusja

udział: Hanna Bylka-Kanecka (kolektyw Holobiont), Arthur Romanowski (kolektyw imaginary company) oraz reprezentacja kolektywu pulk fiktion

facylitacja: Nikola Schellmann

16:15-16:45 – Wymiana doświadczeń na zakończenie Laboratorium

Kuratorki projektu: Nikola Schellmann (KJTZ), Iwona Nowacka

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

  • Spotkania odbywają się w języku polskim, angielskim, niemieckim i Niemieckim Języku Migowym. Wszystkie wydarzenia będą tłumaczone na język polski.
  • Oferujemy możliwość tłumaczenia na Polski Język Migowy (w zależności od potrzeb osób uczestniczących).
  • Udział w Laboratorium mogą wziąć wszystkie zainteresowane osoby dorosłe bez ograniczeń wiekowych, konieczne jest wypełnienie ankiety zgłoszeniowej, a po zakwalifikowaniu do udziału (w ramach limitu miejsc) uiszczenie opłaty akredytacyjnej.
  • Termin przyjmowania zgłoszeń: 17 maja 2023.
  • Liczba miejsc oraz dostępnych miejsc noclegowych jest ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.
  • Do 22 maja 2023 osoby zakwalifikowane do udziału otrzymają informację mailową oraz dane do wykonania przelewu tytułem opłaty akredytacyjnej.

AKREDYTACJA

Akredytacja obejmuje:

  • udział w 2-dniowym programie warsztatowo-dyskusyjnym z osobami eksperckimi z Niemiec i z Polski w dniach 30-31 maja 2023 r.,
  • udział w wybranych wydarzeniach artystycznych w ramach programu 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (w ramach dostępności miejsc, rezerwacje po zakwalifikowaniu do udziału w Laboratorium),
  • poczęstunek podczas spotkań.

Akredytacje są dostępne w dwóch wariantach:

  • bez noclegu: 50 zł
  • z noclegiem (pokój jednoosobowy ze śniadaniem)*: 100 zł

*Prosimy o przemyślane deklaracje dotyczące miejsc noclegowych. Kwota akredytacji pokrywa tylko niewielką część kosztów noclegu, pozostała jest po stronie organizatora.

 

Kontakt:
Magdalena Przybylska
mprzybylska@csdpoznan.pl

 

Program realizowany jest dzięki dofinansowaniu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Czytaj inne

Można czuć! Warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla młodzieży)

02.11.2023

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich! Spotkamy się w Poznaniu w dn. 8-9.12.2023.

Czytaj dalej

CALL FOR PAPERS „Nowe teksty o dramaturgii” (IV edycja)

26.10.2023

Zapraszamy do udziału w IV odsłonie call for papers „Nowe teksty o dramaturgii”. Wybrane szkice ukażą się na stronie nowesztuki.pl. Termin nadsyłania krótkich abstraktów upływa 6 listopada 2023.

Czytaj dalej

Wypełnij ankietę i pomóż nam lepiej projektować wydarzenia branżowe!

20.10.2023

Aby zdiagnozować potrzeby osób pracujących w obszarze sztuki dla młodej widowni, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zachęca do wypełnienia ankiety.

Czytaj dalej

51. numer „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży” już w sprzedaży!

18.10.2023

Najnowsza antologia w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” jest już dostępna w sprzedaży.

Czytaj dalej

Za nami Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

12.10.2023

Forum w liczbach prezentuje się imponująco! Dziękujemy za obecność i zaangażowanie.

Czytaj dalej

Premiera nowej antologii w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”

09.10.2023

Już w październiku ukaże się premierowy numer w serii „Nowe Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej

Zapraszamy do udziału w Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

18.08.2023

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną.

Czytaj dalej

Przedstawiamy program części performatywnej Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni!

08.08.2023

Przed nami druga edycja Forum o sztukach performatywnych dla młodej widowni w Polsce. Program Forum będzie miał dwie części: dyskursywną i performatywną. Część performatywna odbędzie się między 30 września a 1 października 2023 r.

Czytaj dalej

Ankieta badawcza na temat tańca dla młodej widowni

07.08.2023

Zachęcamy do wypełnienia ankiety badawczej dotyczącej tańca dla młodej widowni w Polsce! Wyniki ankiety zostaną przedstawione podczas Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni, które odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku w Poznaniu.

Czytaj dalej

Dołącz do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej!

02.08.2023

Poszukujemy pracownika/pracowniczki do Działu Sztuki i Edukacji Kulturowej. Nabór zgłoszeń trwa do 20 sierpnia 2023 roku.

Czytaj dalej