Elipse
Powrót

Aktualności

09.05.2023

Weź udział w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (30-31 maja 2023)!

Zapraszamy do udziału w „Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?”, wydarzeniu skierowanym do osób dorosłych, które zajmują się sztuką dla dzieci. Laboratorium odbędzie się 30-31 maja 2023. Na zgłoszenia czekamy do 17 maja. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

„Laboratorium: jak chcemy współpracować (w przyszłości)?” to polsko-niemiecki program wymiany doświadczeń w obszarze sztuki dla młodej widowni. Laboratorium powstało we współpracy Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz Kinder- und Jugendtheaterzentrum in der Bundesrepublik Deutschland (Centrum Teatru dla Dzieci i Młodzieży w Republice Federalnej Niemiec). Program towarzyszy 24. Biennale Sztuki dla Dziecka „Przyszłość”, które odbędzie się w Poznaniu w dn. 29.05-4.06.2023

Program wydarzenia:

wtorek, 30 maja 2023

13:00 – Lunch, rejestracja uczestniczek i uczestników
13:30 – Przywitanie, wprowadzenie, krótka prezentacja osób zaproszonych
14:00-16:30 – Spotkania w grupach (wyboru grupy dokonuje się w ankiecie zgłoszeniowej)

Grupa A: Głucha dramaturgia – Jak sprawić, żeby teatr był ciekawy dla osób głuchych I słyszących?

prowadzenie: Pia Jendreizik i Wera Mahne (kolektyw Leute wie die)

Pia Jendreizik i Wera Mahne są twórczyniami spektaklu „Jestem pingwinem (Ich bin Pinguin)”, który prezentujemy w ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka „Przyszłość”.

Grupa B: Twoje idealne wydarzenie kulturalne przyszłości? Kreowanie wydarzeń krytycznie podważających pozycje władzy i uwzględniających wrażliwość na różne formy dyskryminacji.

prowadzenie: Nikola Schellmann

Przed spotkaniem zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z prowadzącą, który ukazał się na stronie internetowej nowesztuki.pl. Spotkanie będzie kontynuacją zawartych w nim myśli.

16:45-17:00 – Dyskusja na zakończenie pierwszego dnia Laboratorium

środa, 31 maja 2023

13:00 – Lunch
13:30-14:45 – Spotkania w grupach (wyboru grupy dokonuje się w ankiecie zgłoszeniowej)

Grupa A: Rozmowa o przestrzeniach do pisania dla teatru: rezydencje, stypendia, pisanie zespołowe, pisanie na scenie podczas prób i inne / dyskusja

udział: Anah Filou (autorka mająca doświadczenie kilku rezydencji pisarskich w Niemczech), osoby biorące udział w programie pisarskim realizowanym w ramach 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

facylitacja: Iwona Nowacka

→ Sztuka „Ptasilot” („Am Hafen mit Vogel”) autorstwa Anah Filou w tłumaczeniu Iwony Nowackiej ukazała się w „Trójce na głowie. Antologii sztuk niemieckojęzycznych dla młodej widowni”, 50 numerze w serii „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży” i zostanie zaprezentowana na 24. Biennale Sztuki dla Dziecka w reżyserii Gosi Dębskiej.

→ Więcej informacji na temat programu pisarskiego w ramach 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży znajduje się na stronie nowesztuki.pl.

Grupa B: Jak współpracować w grupie artystycznej? / dyskusja

udział: Hanna Bylka-Kanecka (kolektyw Holobiont), Arthur Romanowski (kolektyw imaginary company)

facylitacja: Nikola Schellmann

→ W ramach 24. Biennale Sztuki dla Dziecka prezentujemy spektakl „Mój ogon i ja” kolektywu Holobiont. Arthur Romanowski z imaginary company jest opiekunem grupy roboczej.

14:45-15:00 – Przerwa

15:00-16:15 – Spotkania w grupach (wyboru grupy dokonuje się w ankiecie zgłoszeniowej)

Grupa A: Rozmowa o przestrzeniach do pisania dla teatru: rezydencje, stypendia, pisanie zespołowe, pisanie na scenie podczas prób i inne / dyskusja

udział: Anah Filou (autorka mająca doświadczenie kilku rezydencji pisarskich w Niemczech), osoby biorące udział w programie pisarskim realizowanym w ramach 34. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży

facylitacja: Iwona Nowacka

Grupa B: Jak współpracować w grupie artystycznej? / dyskusja

udział: Hanna Bylka-Kanecka (kolektyw Holobiont), Arthur Romanowski (kolektyw imaginary company) oraz reprezentacja kolektywu pulk fiktion

facylitacja: Nikola Schellmann

16:15-16:45 – Wymiana doświadczeń na zakończenie Laboratorium

Kuratorki projektu: Nikola Schellmann (KJTZ), Iwona Nowacka

 

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

 • Spotkania odbywają się w języku polskim, angielskim, niemieckim i Niemieckim Języku Migowym. Wszystkie wydarzenia będą tłumaczone na język polski.
 • Oferujemy możliwość tłumaczenia na Polski Język Migowy (w zależności od potrzeb osób uczestniczących).
 • Udział w Laboratorium mogą wziąć wszystkie zainteresowane osoby dorosłe bez ograniczeń wiekowych, konieczne jest wypełnienie ankiety zgłoszeniowej, a po zakwalifikowaniu do udziału (w ramach limitu miejsc) uiszczenie opłaty akredytacyjnej.
 • Termin przyjmowania zgłoszeń: 17 maja 2023.
 • Liczba miejsc oraz dostępnych miejsc noclegowych jest ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.
 • Do 22 maja 2023 osoby zakwalifikowane do udziału otrzymają informację mailową oraz dane do wykonania przelewu tytułem opłaty akredytacyjnej.

AKREDYTACJA

Akredytacja obejmuje:

 • udział w 2-dniowym programie warsztatowo-dyskusyjnym z osobami eksperckimi z Niemiec i z Polski w dniach 30-31 maja 2023 r.,
 • udział w wybranych wydarzeniach artystycznych w ramach programu 24. Biennale Sztuki dla Dziecka (w ramach dostępności miejsc, rezerwacje po zakwalifikowaniu do udziału w Laboratorium),
 • poczęstunek podczas spotkań.

Akredytacje są dostępne w dwóch wariantach:

 • bez noclegu: 50 zł
 • z noclegiem (pokój jednoosobowy ze śniadaniem)*: 100 zł

*Prosimy o przemyślane deklaracje dotyczące miejsc noclegowych. Kwota akredytacji pokrywa tylko niewielką część kosztów noclegu, pozostała jest po stronie organizatora.

 

Kontakt:
Magdalena Przybylska
mprzybylska@csdpoznan.pl

 

Program realizowany jest dzięki dofinansowaniu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Czytaj inne

Rozstrzygnięcie 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

20.05.2024

Znamy nazwiska osób autorskich nagrodzonych oraz wyróżnionych w 35. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

Czytaj dalej

Badanie środowiska osób zajmujących się sztukami performatywnymi i literaturą dla dzieci i młodzieży

14.05.2024

W zeszłym roku Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zainicjowało badania potrzeb osób zajmujących się sztuką dla dzieci i młodzieży. Teraz kontynuujemy działania, skupiając się na środowisku osób zajmujących się sztukami performatywnymi i/lub literaturą dla młodych odbiorców.

Czytaj dalej

Rusza nabór na warsztaty dramatopisarskie (sztuki/teksty dla dzieci i młodzieży)!

15.04.2024

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji warsztatów dramatopisarskich. Spotkamy się w Poznaniu w dn. 10–11 maja 2024 roku.

Czytaj dalej

Rozstrzygnięcie naboru do Programu pisarskiego!

28.03.2024

Ogłaszamy wyniki tegorocznego naboru do Programu pisarskiego.

Czytaj dalej

Jury 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

22.03.2024

Przedstawiamy jurorki oraz jurora trwającej edycji Konkursu.

Czytaj dalej

Wyniki I etapu naboru do Programu pisarskiego!

14.03.2024

Jury do II etapu naboru do Programu pisarskiego zakwalifikowało 10 koncepcji dramatów. Przedstawiamy listę wybranych projektów.

Czytaj dalej

Ogłaszamy 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży!

05.02.2024

Rusza 35. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Nabór zgłoszeń trwa do 2 kwietnia 2024 roku.

Czytaj dalej

Startuje nabór koncepcji do Programu pisarskiego

15.01.2024

Nabór do Programu pisarskiego rusza już dziś! Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego 2024 roku.

Czytaj dalej

„Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni”

29.12.2023

Zapraszamy do lektury publikacji „Trzy teksty o polskiej choreografii dla młodej widowni” autorstwa Anny Królicy, Katarzyny Lemańskiej oraz Alicji Müller.

Czytaj dalej

Przerwa w sprzedaży publikacji Centrum Sztuki Dziecka!

13.12.2023

Od 15 grudnia 2023 do 8 stycznia 2024 (włącznie) nastąpi przerwa w sprzedaży wszystkich publikacji Centrum Sztuki Dziecka, w tym wydawnictwa „Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży”.

Czytaj dalej